Item: CQ6AZAModel: 4A.125X1.5-84Cross Ref: 3DRP7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item 90 Degree Angle Stock
Angle 90°
Finish Unpolished
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Inside Leg Length 1 3/8"
Leg Thickness 1/8"
Leg Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Length 7 ft.
Length Tolerance +0.125"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Mechanical Finish Unpolished
Outside Leg Length 1 1/2"
Overall Height 1 1/2"
Overall Length 7 ft.
Standards Astm A276 Condition A, Qq-S-763 Condition A
Tensile Strength 75000 psi
Width Tolerance -0.05" to +0.05"
Yield Strength 40000 psi