FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Welded |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 1.834" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 2" |
| Overall Length | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Astm A249 |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Wall Thickness | 0.083" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.56 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Tensile Strength | Yield Strength | Wall Thickness | Overall Length | Fabrication | Heat Treatment | Rockwell Hardness | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 23045_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €29.43 | |
| 4462_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.035" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €28.88 | |
| 14784_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €58.96 | |
| 7745_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.049" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €35.37 | |
| 479_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.065" | 12" | Welded | No | Rockwell 70 | €42.66 | |
| 14786_12_0 | Round | 73200 psi | 31200 psi | 0.083" | 12" | Seamless | Annealed | Rockwell 70 | €52.56 | |
| 14787_12_0 | Round Tube | 73200 psi | 31200 psi | 0.109" | 12" | Seamless | No | Rockwell 70 | €99.90 |
Explore Products
- APOLLO VALVES 70101F6 Ball Valve, 1/4 Inch Size, Bronze
- PLAST-O-MATIC EBVF3-4-400VS-PP Electrically Actuated Ball Valve, Polypro, Socket Connection, FKM Seal, 4 Inch Size
- JET TOOLS JT9-323372 Lathe, Metal Turning, 14 Inch Size x 40 in, 1 1/2 Inch Size Spindle Bore
- ONSRUD EMC603232 Corner Radius End Mill, 4 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia, 1 1/8 Inch Length Of Cut
- BALDOR / DODGE 909010 TA9415H40MS Shaft Mounted Reducer Torque Arm
- NOTRAX 485S0028YB Antifatigue Mat, 8 x 2 Feet Size
- COOPER B-LINE SB7255/8X5YL Cable Wrap, Yellow, Nylon
- MILWAUKEE 48-39-0500 Portable Band Saw Blade Alloy Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Bench Triple Output DC Power Supplies
- Ball Valve Connection Adapters
- Vacuum Buffers
- Hydraulic Cartridge Valves
- Spline Shafts and Couplings
- ML KISHIGO Flame Resistant Vests, Hook And Loop
- SALISBURY Class 00 Lineman Gloves Kit, 11 Inch, Black
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread, Acetal Gray
- ANVIL AS665 Series Four Hole Double Corner Connectors
- BRADY Cabinet Label
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Dividable Grid Container Long Dividers
- EATON Danfoss CV11-12 Series Check Valves
- EATON Solid-Core Current Sensors
- REGAL Spiral Point Taps, Plug, HSS, TiN
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 485_24_0 Stainless Steel Round Tube 304, 2 Inch Dia, 24 Inch Length, 0.083 Inch Wall Thick, Welded
€107.74 /unit
