FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Screw Machine Drill Bit |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Equivalent | 0.316 |
| Depth X Dia. Ratio | 5xd |
| Drill Bit Point Angle | 135° |
| Drill Bit Point Type | 4 Facet Point |
| Drill Bit Size | O |
| Drill Diameter Tolerance | -0" to +0.0005" |
| Drill Length Class | Screw Machine Length |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Flute Length | 1 11/16" |
| Flute Type | Spiral |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | Grade C2 |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2 15/16" |
| Primary Material Application | All Materials |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N, P, S |
| Shank Dia. | 0.312" |
| Shank Diameter | 5/16" |
| Shank Length | 1 1/4" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Spiral Direction | Right Hand |
| Standards | Not Rated |
| System Of Measurement | Letter |
| Web Construction | Split |
| Web Thinning | Thinned |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Decimal Equivalent | Overall Length | Shank Dia. | Drill Bit Size | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 460-302280 | 0.228 | 2 7/16" | 0.234" | #1 | €50.92 | |
| 460-301935B | 0.1935 | 2 1/4" | 0.188" | #10 | €38.90 | |
| 460-301935 | 0.1935 | 2 1/4" | 0.188" | #10 | €35.37 | |
| 460-301910 | 0.191 | 2 1/4" | 0.188" | #11 | €35.30 | |
| 460-301910B | 0.191 | 2 1/4" | 0.188" | #11 | €38.09 | |
| 460-301890 | 0.189 | 2 1/4" | 0.188" | #12 | €40.07 | |
| 460-301890B | 0.189 | 2 1/4" | 0.188" | #12 | €38.09 |
Explore Products
- TSUBAKI H60B10FL Finished Bore Sprocket, 10 Teeth, 3/4 Inch Bore
- SIOUX CHIEF 821-T2AQRB Shower Pan Drain, With Ring and Strainer, 2 in, Hub, 4-1/4 in Grid, ABS Drain
- APOLLO VALVES 70LF10101 Low Lead Bronze Ball Valve Inline Fnpt 1/4 In
- WALTER TOOLS 7378824 Long Drill Bit, 4.90 mm Drill Bit Size, 6 mm Shank Dia, 121 mm Overall Length
- AME INTERNATIONAL 24862 Whip Hose, 20 Feet Length, 1/2 Inch Ball Valve With Dial Gauge
- STEARNS BRAKES 108722200
- HAMMOND 1481WN40503 Enclosure Window, 5 x 3 Inch Window, Uv-Resistant Polycarbonate
Explore More
- KEYSHAFT
- Sound Level Meter Accessories
- Infrared Heater Elements
- Dual Wheel Casters
- Saddle Vents
- Bevelers
- SALISBURY Class 1 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Black, Red Inside
- RUD CHAIN LRBS Lashing Load Rings
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, Zinc Trivalent Chromium
- ANVIL AS400BTB Series Welded Channels
- SPEARS VALVES PVC Class 160 IPS Fabricated Crosses, Socket x Socket x Socket x Socket
- MARTIN SPROCKET 1/4 and 3/8 Inch Drive Master Sets
- SPECTROLINE Oil Glo Ultra Blue UV Fluorescent Dyes
- PLAST-O-MATIC EBVF4-6 Series Electrically Actuated Ball Valves, CPVC
- SIOUX CHIEF Fitting Brushes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 460-203160 Screw Machine Drill Bit, O Drill Bit Size, 2 15/16 Inch Overall Length, Carbide
€82.83 /unit

