GRAINGER 4535_24_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Length, Heat Treatable
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,092.28 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Aluminum Plate |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 24" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Plate |
| Shape Type | Plate |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T651 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Thickness | 1 1/2" |
| Width | 24" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 38.11 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Tensile Strength | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Includes Material Certificate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13483_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €301.17 | |
| 13481_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €456.00 | |
| 17622_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €577.98 | |
| 23755_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €541.14 | |
| 13968_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €570.89 | |
| 21203_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €777.20 | |
| 13912_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €699.15 |
Explore Products
- GRAINGER LBH-SS3133 Pin, 1/2 In Pin Dia., 1 1/2 In Shank Lg., Gr. 304
- VERMONT GAGE 141204420 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.0442 Inch Size
- VOLKEL 81483 Hand Tap, ISO 529/HSS-G, Mf 48 x 1.5 Size, Set of 3 Pcs
- JJ KELLER 400-IL Labor Law Poster Federal / State IL SP 40Wx26 Inch Height
- BOSCH HC4050 Hammer Drill Bit Spline 1 Inch 16 OAL
- AKRO-MILS 30235SCLAR Hang/Stack Bin, 10-7/8 Inch Length, 11 Inch Width, 5 Inch Height, Clear
- SALSBURY INDUSTRIES 3811D-CSFP Standard Horizontal MailBox, 4C, 32.25 x 42.125 x 17.5 Inch Size, 11 Door High
- EATON 150TPHSR231 Automatic Fused Switched Capacitor Bank, 240 VAC, 60 Hz, 150 KVAR, -20-46 deg C, NEMA 1
Explore More
- KEYSHAFT
- Planers
- Roofing Anchors
- Shaft Collars
- Water Tanks
- Hydronic Unit Heater Accessories
- AKRO-MILS 30239 Akrobins Plastic Storage Bins
- CAIMAN Unlined Lean-On Patch TIG Welding Gloves
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- ANVIL AS210EH Series Channel With Elongated Holes
- CONDOR Faceshield Visor
- 80/20 15 Series 45 Degree Supports
- MARTIN SPROCKET Quarry Duty MXT50 Bushed Wing Pulleys
- SLOAN Royal 140 Concealed Manual Water Closet Flushometers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4535_24_24 Aluminum Plate, 24 Inch Overall Length, Heat Treatable
€1,149.77 /unit

