GRAINGER 4436_48_0 Stainless Steel Flat Bar, 304, 0.5 Inch Thick, 2 1/2 Inch X 4 Ft Size, Hot Rolled, Mill
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€212.35 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Width | 2 1/2" |
| Width Tolerance | -0.031" to +0.062" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.76 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0833769 DE0411V2C03 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.14 Inch Height
- EATON 70-7758-17 Switch Base With Blades, 30 A
- PETERSEN PRODUCTS 137-003-8 Pipe Plug, Inflatable, Plumber Test Style, 2.8 - 3 Inch Diameter, Carbon Steel
- MJ MAY 400X-100AS-3524 Fiberglass Fabric, 35 Inch Width, 500 Deg F
- KILLARK LB68 Conduit Outlet Body, Iron, 1 1/2 Inch Size, LB Body, 105 cu. Inch Capacity
- APOLLO VALVES WD14502SE11 Butterfly Valve with SS Disc, EPDM Seat, 416 SS Shaft, 10 Position Handle 2 Inch, 2 x Wafer Type, silver, black
- SMALLEY WHM-137-S02 Retaining Ring, Internal, Spiral, 0.05 Inch Thk, 1.461 Inch Grv Dia., SS
- TITAN FASTENERS WYB32
Explore More
- KEYSHAFT
- Paint Shields and Trim Guides
- Cable Bit Accessories
- Drill Drifts
- Outdoor LED Message Displays
- Drum Cones And Collars
- CONDOR Pigskin Leather Gloves, Beige
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 3, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, Cotton, 7 Gauge, Beige
- CHICAGO PNEUMATIC CP0611 Series Impact Wrenches
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PP, Wide Neck, Round
- AKRO-MILS 30234 Akrobins Plastic Storage Bins
- VERMONT GAGE NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/16-20 Unf
- HUMBOLDT Prism Mold, Volume Change Tests
- PLAST-O-MATIC CC Series Calibration Columns, NPT Threaded Connection
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4436_48_0 Stainless Steel Flat Bar, 304, 0.5 Inch Thick, 2 1/2 Inch X 4 Ft Size, Hot Rolled, Mill
€223.52 /unit



