FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Eccentric Reducer Coupling |
| Basic Fitting Shape | Eccentric Reducer |
| Color | Silver |
| Fitting Material | Stainless Steel |
| Fitting Side A Nominal Pipe Size | 2" |
| Fitting Side A Outside Diameter | 3" |
| Fitting Side A Type | Butt Weld |
| Fitting Side B Nominal Pipe Size | 3/4" |
| Fitting Side B Type | Butt Weld |
| For Pipe Schedule | 40 |
| Includes Pre-applied Thread Sealant | No |
| Includes Seal | No |
| Material Grade | Grade 304 |
| Maximum Operating Pressure | Refer To Specification |
| Pipe Fitting Material | Stainless Steel |
| Schedule | Schedule 40 |
| Specific Fitting Shape | Eccentric Reducer Coupling |
| Standards | Astm A403, Astm A960, Astm B16.9, Mss Sp-43 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.99 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fitting Material | Fitting Side A Nominal Pipe Size | Fitting Side B Nominal Pipe Size | Class | Schedule | Fitting Side A Outside Diameter | Material Grade | Maximum Operating Pressure | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 4381016880 | Stainless Steel | 1 1/2" | 1 1/4" | - | Schedule 40 | 1 1/4" | Grade 304 | Refer To Specification | €188.63 | |
| 4381010080 | Stainless Steel | 1 1/2" | 1 1/4" | - | Schedule 10 | 1 1/2" | Grade 304 | 275 psi @ 150°F | €141.41 | |
| 4381010070 | Stainless Steel | 1 1/2" | 1" | - | Schedule 10 | 1 1/2" | Grade 304 | 275 psi @ 150°F | €119.52 | |
| 4381019950 | Stainless Steel | 1 1/2" | 2 1/2" | - | Schedule 40 | 2 1/2" | Grade 316 | Refer To Specification | €245.56 | |
| 4381013350 | Stainless Steel | 1 1/2" | 2 1/2" | - | Schedule 10 | 2 1/2" | Grade 316 | 275 psi @ 150°F | €269.91 | |
| 4381010190 | Stainless Steel | 1 1/2" | 2 1/2" | - | Schedule 10 | 3" | Grade 304 | 275 psi @ 150°F | €206.75 | |
| 4381019930 | Stainless Steel | 1 1/2" | 2" | - | Schedule 40 | 2" | Grade 316 | Refer To Specification | €239.03 |
Explore Products
- GROVE GEAR GR8420141.00 GR-BM842-50-D-180 Worm Reducer, 50:1 Ratio, 1.25 Inch I.D, 1.875 Inch O.D, Cast Iron
- PIC GAUGES 202L-158M Industrial Pressure Gauge, 0 To 1000 Psi, 1 1/2 Inch Dial, 1/8 Inch Npt Male
- ASO SAFETY SOLUTIONS 2002-0231 Contact Edge Mounting Rail, Aluminum, 2 ft. Length
- SOLBERG PS-10-075 Filter Silencer for Blowers and Compressors, 0.75 Inch Size
- LISLE LS/71620 Alignment Nut
- DAYTON 195-005-0370 Capacitor
- MORSE CUTTING TOOLS 29287 Chucking Reamer, 0.2045 Inch Dia., 6 Flute, Round Shank, Hss, 5 Inch Length
- LINCOLN ELECTRIC KP2744-364A5356 Contact Tip, Magnum Pro 350A, 3/64 Inch, Std Duty, Lincoln
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Mixers
- Grease Gun Accessories
- Hose Stations
- Covers
- Stainless Steel Expanded Sheets
- HELICOIL Spiral Flute Taps, Bottoming, UNF, 3B
- ANSELL 38-612 Alphatec Viton Butyl Chemical Resistant Gloves
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- JOHN GUEST Speedfit End Caps
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- RUBBERMAID Utility Truck
- LISLE Abrasive Pad
- APOLLO VALVES Tailpieces
- DINEX Mugs
- SPEC Metric Compression Springs, Stainless Steel, 55 mm Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4381017000 Eccentric Reducer Coupling, 2 Inch X 3/4 Inch Pipe, Stainless Steel
€271.67 /unit

