FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Fabrication | Hot And Cold Workability |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 110 |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Material | Copper |
| Material Grade | Grade 110 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Nominal Size | 1" x 24" |
| Nominal Size (wxl) | 1" x 24" |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1" |
| Rockwell Hardness | Rockwell B40 |
| Standards | Astm B187 |
| Temper | H02 |
| Tensile Strength | 42000 psi |
| Thickness | 3/4" |
| Thickness Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Typical Tensile Strength | 42000 psi |
| Typical Yield Strength | 36000 psi |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | -0.008" to +0.008" |
| Yield Strength | 36000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.84 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Thickness Tolerance | Typical Yield Strength | Thickness | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 7354_12_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/4" | Copper | Mill | €28.27 | |
| 22665_12_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/2" | Copper | Mill | €43.00 | |
| 7354_24_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/4" | Copper | Mill | €56.32 | |
| 22665_24_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/2" | Copper | - | €83.32 | |
| 7354_36_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/4" | Copper | Mill | €82.97 | |
| 22665_36_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/2" | Copper | Mill | €122.70 | |
| 7354_48_0 | -0.003" to +0.003" | 36000 psi | 1/4" | Copper | Mill | €109.16 |
Explore Products
- AMERICAN HAMMER AM5ZNXWG
- GATES 1365H200 Square Tooth Timing Belt, 0.5 Inch Pitch, 273 Teeth
- WEG CWBS38-33-30D15 15448009 Contactor, 38 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 120V 50/60Hz
- SPEEDGLAS 7000128095 70071606837 / 49724 / 26-0400-55 Air Duct Assembly, 8 Inch Length, Nylon, 9100 FX-Air Welding Helmets
- HALLOWELL F7713-24HG Open Shelving x Hd 87 x 48 x 24 8 Shelves
- PHILIPS BURTON OPLEDDC Led Exam Light Double Hd And Ceiling Mt
- REGAL 027522AS Hand Tap, M20 x 2.5 Size, 4 Flutes, Bottom, +.127mm, Bright
- VOLKEL 23316 Hand Tap, DIN 352/HSS-G, UNC 5/16 x 18 Size, Set of 3 Pcs
Explore More
- KEYSHAFT
- Spray Bottles and Trigger Sprays
- Door Strike Plates
- Confined Space Entry Winches
- Indenting Machine Marker Plates
- Ice Machine Pumps
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- REESE Pintle And Ball Combinations
- HEDLAND High Temperature Flow Meters For Petroleum Fluids
- ANVIL AS619 Series Square Washers
- SQUARE D NEMA, Solid State Overload Relay
- VESTIL QIT Series Quick Install Manual Trollies
- HUBBELL Hospital Grade Straight Blade Receptacles
- RUKO Steel Blade Holders
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 4319_24_0 Copper Rectangular Bar, 1 Inch X 24 Inch Size, 0.75 Inch Thickness
€141.41 /unit
