WEG CWBS38-33-30D15 Iec Safety Contactor, 38A, 3 N.O. Power Poles, 3 N.O./3 N.C. Safety Auxiliary Contacts | CV6NTM
WEG CWBS38-33-30D15 15448009 Contactor, 38 A Rated, 3 NO Main Contact, 3-NO, 3-NC Aux Contact, 120V 50/60Hz
Item: CV6NTMModel: CWBS38-33-30D15Cross Ref: 15448009
Auxiliary Contacts NO/NC
Coil Frequency 50/60 Hz
Coil Voltage 120V AC
Contactor Type IEC Safety
Control Voltage 120V
Depth 5.19"
Electrical Lifespan 1.2 Million Cycles
Frequency 60/50 Hz
Height 3.35"
Horsepower Rating 25 hp
Main Contacts NO
Max. Rated Operational Frequency 25 Hz
Mechanical Lifespan (ac) 10 Milion Cycles
Mechanical Lifespan (dc) 10 Milion Cycles
Min. Rated Operational Frequency 400 Hz
Mounting Din Rail, Panel
Mounting Size 35 mm
Rated Current 38A
Rated Insulation Voltage 690V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) 600V
Rated Insulation Voltage Ui (pollution Degree 3) - Iec 60974-4-1 690V
Rated Operational Amps Ie Ac-1 50A
Rated Operational Amps Ie Ac-1 (¿ = 55 ºc) 50A
Rated Operational Voltage 690V
Rated Operational Voltage Ue 690V
Terminal Type Screw
Width 1.77"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.5
Ship height (cm)8.51
Ship length (cm)13.18
Ship width (cm)4.5