GRAINGER 40f1x5-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€348.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 187 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 4140 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Length | 24" |
| Machinability | 66% |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | Grade 4140 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 5" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A304, Astm A322, Astm A331 |
| Tensile Strength | 95000 psi |
| Thickness | 1" |
| Thickness Tolerance | -0.01" to 0" |
| Tolerance Rating | Standard |
| Width | 5" |
| Width Tolerance | -0.01" |
| Yield Strength | 60000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 16.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Grade | Shape | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 9659_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €28.27 | |
| 9660_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €11.62 | |
| 9661_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €38.84 | |
| 9661_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €14.13 | |
| 9662_6_12 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €16.25 | |
| 9662_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €43.76 | |
| 9663_6_36 | Cold Finished | Grade 4130 | Rectangular Bar | Alloy Steel | €54.14 |
Explore Products
- AMETEK LAMB 5-90238-1 Harness Assembly, EMI Filter, 250W, 120V
- REGAL 057011JM Cobalt End Mill, 1 Inch Dia., 4-1/2 Inch Length, 5 Flutes, Bright
- VERMONT GAGE 141264230 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6423 Inch Size
- GENERAL ELECTRIC TKMAAS2AB4 Auxiliary Contact Tkma
- MAIN FILTER INC. MF0245663 MFE160110BN2 Interchange Spin-On Filter, Glass, 10 Micron Rating, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- KINGSTON VALVES KN1075100 Solenoid Valve, 3/4 Inch Size, 110V, NEMA 4X Option, Heavy Duty Reclaimed Water
- APPLETON ELECTRIC KPAL1010J3G48 Hazardous Lighting Fixture
- BOSTON GEAR 710-15-G Reducer, 0.375 Inch Size, 0.5 Inch Dia., Left Side
Explore More
- KEYSHAFT
- Soft Sided Storage
- Optical and Transit Levels and Packages
- Stir Bars
- Jet Pump Systems
- Carbon Steel Grating
- PROTO Flex Impact Socket, 1/4 Inch Drive Size
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Cinch Cuff, Yellow
- ABUS 26 Diskus Padlocks
- 3M Repositionable Tape
- MAIN FILTER INC. Interchange Hydraulic Filters, Cellulose, 10 Micron, Guarnital Seal
- ANVIL Ta Adjustable Pipe Stanchions
- SMC VALVES My3M Series Rodless Cylinder
- MERIT BRASS 4008 304 Stainless Steel Welded Nipples, Schedule 40
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 40f1x5-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick
€366.87 /unit


