GRAINGER 40F1.25X4-24 4140 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick | CP7CFF 782LY9
GRAINGER 40F1.25X4-24 Alloy Steel Rectangular Bar, 1.25 Inch Thick
Item: CP7CFFModel: 40F1.25X4-24Cross Ref: 782LY9
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Heat Treatment Annealed
Length 24"
Machinability 66%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 4"
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.005" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 4"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 60000 psi