GRAINGER 40F.5X3.5-36 4140 Alloy Steel Rectangular Bar, 0.5 Inch Thick | CP7AYM 782LK3
GRAINGER 40F.5X3.5-36 Alloy Steel Rectangular Bar, 0.5 Inch Thick
Item: CP7AYMModel: 40F.5X3.5-36Cross Ref: 782LK3
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 187
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 4140
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 66%
Material Alloy Steel
Material Grade Grade 4140
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 3 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A304, Astm A322, Astm A331
Straightness Tolerance -0.002 in./ft. to +0.002 in./ft.
Tensile Strength 95000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.004" to 0"
Tolerance Rating Standard
Width 3 1/2"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 60000 psi