Item: CQ6DKHModel: 3F1.25X1.5-36Cross Ref: 782YE5
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 1 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 1 1/2"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi