GRAINGER 3F.375X3-36 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.375 Inch Thick3 Inch X 36 Inch Size
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€176.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 201 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | -3" to +3" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 303 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 3" |
| Shape | Rectangular Bar |
| Straightness Tolerance | 0.0125", 5 ft. |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness | 3/8" |
| Thickness Tolerance | -0.003" to +0.003" |
| Width | 3" |
| Width Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Yield Strength | 30000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 5.85 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- WALTER TOOLS A4247-18.5 5065929 Drill Bit, 18.50 mm Drill Bit Size, 5 5/16 Inch Flute Length, Mt2 Taper Shank
- DYNABRADE 55784
- TECHNIKS 17130-1/2 End Mill Holder, Bt30 Taper Size, 1/2 Inch Bore Dia, 1.7300 Inch Bore Dp
- JET TOOLS JT9-894345 Milling Machine, 3-Axis Acu-Rite Knee DRO and X-Axis, Powerfeed
- SEE ALL INDUSTRIES TUF-INTE Test Received Tag 5 x 3 Inch Black And Red/white
- WALTER TOOLS 213614-M16X1.5 5077527 Straight Flute Tap, M16X1.5 Thread Size, 21 mm Thread Length, 100 mm Length
- WEG CWM9-10-30V24 10046463 IEC Contactor, 9 A, 3 NO Main Contact, 1 NO Aux Contact, 180-208V 50Hz/208-240V 60Hz
- DIXON WSR3 Hose-To-Tool Service, 1/2 Inch To 2 Inch I.D., 28 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Piston Air Compressor/Vacuum Pump
- Sound Proofing and Acoustical Absorption Products
- Ball Pein Hammers
- Polyurethane Hoses
- Resistant LED Light Fixtures
- RUD CHAIN WPP-B Powerpoint Ring Connection Hoist Rings
- CHICAGO PNEUMATIC Positive Clutch & Direct Drive Screwdrivers
- OK INDUSTRIES Wrap/Strip/Unwrap Tools
- ANVIL AS1200 Series O.D. Tubing Clamps, 316 Stainless Steel
- GRAINGER Plastic Strapping
- DYNABRADE 1" Diameter Contact Wheel Assembly Kit
- CLEVELAND High Performance Finishing Carbide Square End Mills
- TEMPCO Replacement Heating Elements for TRH3 Series Heaters
- SPEC Standard Compression Springs, Stainless Steel, 0.188 Inch Outside Dia.
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 3F.375X3-36 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.375 Inch Thick3 Inch X 36 Inch Size
€185.93 /unit




