Item: CQ6CQKModel: 3F.375X2.5-24Cross Ref: 782XT8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -2" to +2"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 2 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi