Item: CQ6CHTModel: 3F.25X2.5-24Cross Ref: 782XJ3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 303
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 2 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.008" to +0.008"
Yield Strength 30000 psi