GRAINGER 3F.25X.625-12 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.25 Inch Thick5/8 Inch X 12 Inch Size
Item: CQ6CKTModel: 3F.25X.625-12Cross Ref: 782XE7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 303
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 5/8"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.002" to +0.002"
Width 5/8"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi