Item: CQ6CDXModel: 3F.188X1.25-72Cross Ref: 782XA5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 201
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 6 ft.
Length Tolerance -6" to +6"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 303
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6 ft.
Overall Width 1 1/4"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 1 1/4"
Width Tolerance -0.006" to +0.006"
Yield Strength 30000 psi