Item: CQ6CBGModel: 3F.125X1.5-24Cross Ref: 782X78
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 201
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 303
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 1 1/2"
Width Tolerance -0.006" to +0.006"
Yield Strength 30000 psi