FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 149 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 316 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 6" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 80 |
| Shape | Rectangle |
| Standards | Astm A240 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 79800 psi |
| Thickness | 0.03" |
| Thickness Tolerance | -0.002" to +0.002" |
| Width | 6" |
| Width Tolerance | -0.125" to +0.125" |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.56 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- SLOAN 3861115
- SIEMENS 3SU1000-5BL21-0AA0 Non-Illuminated Selector Switch Operator, 22 mm Size, Metal, Keyed, No Cam, Chrome
- 3M 2380 Masking Tape Natural 2 Inch Dia
- HUB CITY 0230-18565 Worm Reducer, 0.187 Hp, 0.750 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Cast Iron
- TALON PRECISION TOOLING BBZ1250750 CNC Bushing 0.750 inch diameter 3.000 Inch Length 1 Hole
- ECEF 67100401001 Insert Bit, 4,0mm Size, Hexagonal
- LINN GEAR 41FB12X.500 Finished Bore Sprocket, 41 Chain 1.932 Inch Pitch Diameter, 0.5 Inch Bore Dia.
Explore More
- KEYSHAFT
- Flammable Cabinets
- Extension Cord Storage Reel Accessories
- Metal Fabrication Machine Accessories
- Unmounted Linear Bearings
- Enclosure Air Conditioners Accessories
- LOC-LINE Flare Nozzle
- LOC-LINE Y Fittings
- HELICOIL Spiral Point Plugs, 5H, Metric Fine
- KRYTOX GPL 222 Series Anti Corrosion Grease
- MUELLER INDUSTRIES 165 Iron Body Simplex Basket Strainers
- APPROVED VENDOR Foam Rubber, Gasket, Vibration Dampener
- AQUATROL SAFETY VALVES 69 Series Bronze Adjustable Relief Valve
- KIPP Cam Lever M10x1.5 Screw
- GORLITZ Frames
- LINCOLN ELECTRIC Drive Roll
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 316 SS0.03x6x241 Stainless Steel Flat Bar, 316, 0.03 Inch Thick, 6 Inch X 24 Inch Size, Cold Finished, Mill
€32.43 /unit




