FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4" |
| Length Tolerance | +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4" |
| Overall Width | 3" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Rectangle |
| Standards | Astm A240 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.045" to +0.045" |
| Width | 3" |
| Width Tolerance | -0.125" to +0.125" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- BLACKBURN (T&B) JAB58HP Hex Head Screw Ground Rod Clamp - Rod 5/8 Inch
- OAKTON 3563444 Replacement Sensor, Range 0 to 20 mS/cm
- BALDOR / DODGE 016989 40HCBM Elastomeric Coupling, Shaft Size 55.0 Mm, Rating 5000 Rpm
- LYNDEX-NIKKEN VMK8-3/8J Collet, Round Face, 3/8 Inch Size
- WESTWARD 54TN35 Socket Bit, 3/8 Inch Drive Size, Tamper Resistant Torx Tip, T20 Tip Size
- ARO 66248 INGERSOLL-RAND 66248
- GRAINGER 40r.5-6 Alloy Steel Rod, 1/2 Inch Size Outside Dia, -0.003 In, 6 Inch Size Overall Length
- REGAL 027224AS33 Extension Hand Tap, M5 x 0.8 Size, D4 Limit, 4 Flutes, Taper .194 Shank With Nitride
Explore More
- KEYSHAFT
- Angle Clamps
- Black Pipe Fittings
- Covered Spill Containment Pallets and Platforms
- Paint Mixers
- Gearbelt Idlers
- ACCURIDE C204A LR Series Medium Duty 3/4 Extension Slides
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Full Dotted, 7 Gauge, Orange
- PROTO Impact Socket, 1 Inch, Metric, Alloy Steel
- REESE Trailer Jacks
- MUELLER INDUSTRIES 911U UL Fireline Strainers
- APPROVED VENDOR Hex Head Plug, MNPT, Brass
- AIR SYSTEMS INTERNATIONAL Air Lights
- APOLLO VALVES 13-500 Series Low Pressure Steam Safety Valves
- HONEYWELL Actuator Accessories
- BALDOR / DODGE Split Tire, 60HCBM, Elastomeric Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 304 SS0.25x3x41 Stainless Steel Flat Bar, 304, 0.25 Inch Thick, 3 Inch X 4 Inch Size, Hot Rolled, Mill
€16.84 /unit




