FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Corner Radius End Mill |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Corner Radius | 0" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 1" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner Radius |
| End Type | Single End |
| Finish | nACRo |
| Finish - Machining | Nacro |
| Flute Type | Spiral |
| For Material Hardness | Less Than 240 To Greater Than 240HB, Less Than 28-65RC |
| Grade | Grade C2 |
| Helix Angle | 40° |
| List Number | 295 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Cast Iron, Stainless Steel, Steel, Super Alloy |
| Material Grade - Machining | Grade C2 Micro Grain |
| Max. Helix Angle | 40° |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 3/4" |
| Min. Helix Angle | 40° |
| Neck Dia. | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Coolant Holes | 0 |
| Number Of Flutes | 5 |
| Overall Length | 4" |
| Primary Material Application | Nickel, Stainless Steel, Titanium |
| Primary Material Application Iso Code | M, S |
| Secondary Material Application Iso Code | K, M, P |
| Shank Dia. | 3/4" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| Spiral Direction | Right Hand |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | List Number | Number Of Flutes | Grade | Overall Length | Milling Dia. | Shank Dia. | Finish | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 267-100115 | 267 | 3 | Grade C2 | 4" | 1" | 1" | Aluminum Titanium Nitride | - | €504.08 | |
| 267-500103 | 267 | 3 | Grade C2 | 3" | 1/2" | 1/2" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €132.17 | |
| 267-250753 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €56.10 | |
| 267-187628 | 267 | 3 | Grade C2 | 2" | 3/16" | 3/16" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €42.41 | |
| 267-750115 | 267 | 3 | Grade C2 | 4" | 3/4" | 3/4" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €326.93 | |
| 267-375878 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 3/8" | 3/8" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €82.33 | |
| 267-312815 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 5/16" | 5/16" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €70.70 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS D81RIR10CSBSF2N Isolation Ring, Flange Sensor, 10 Inch, Cs, Buna-N, Ss Plates, Filled, Ss Winconnect
- DAYTON 13G073 V-Belt Banded 6/5V2500
- HAMILTON W-1130-MB-3/4 Metal Wheel, 11 Inch Diameter, 3 Inch Wide, 3/4 Inch Precision Ball Bearing
- ARO 67201-C4G Piston Pump
- WALTER TOOLS H4044918-1.5-7.5 5150521 Solid Carbide End Mill 0.06mm Diameter Advanced Cutter
- PROCON 105E190S32XX Rotary Vane Stainless Steel Pump, 190 GPH, Neoprene, No Relief Valve
- BRADY 5663-I 57189 Pipe Marker, Condensate Drain, Green, White, Fits 1 1/2 to 2 3/8 Inch OD, 1 Pipe Marker
- ROTRON 082085 082085000 / EN505M5MXL Regenerative Blower, Frame Size 13.59, 230V, 1 Stage, AC
Explore More
- KEYSHAFT
- Sump Pump Accessories
- Lanterns
- Pipe Markers
- Double Loop and Jack Chain
- Tower Light Assemblies
- IRONCLAD Heavy Utility Task Specific Gloves
- ELVEX Provest II Water Resistant Vests
- RUD CHAIN PSA Starpoint Eye Bolts, Metric Thread
- JOHNSON CONTROLS Spring Kits
- MARTIN SPROCKET Quarry Duty MXT35 Bushed Wing Pulleys
- GRACO Tip Filters
- WATTS C500 Reduced Pressure Detector Backflow Preventer Assemblies
- CLEVELAND VIBRATOR CO. VMRAC-EP Series Air Vibrators, Extended Piston
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 295-010753B Corner Radius End Mill, Nacro Finish, 5 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia, Straight
€369.70 /unit

