FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Corner Radius End Mill |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Corner Radius | 0" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 1" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner Radius |
| End Type | Single End |
| Finish | AlTiCrN |
| Finish - Machining | AlTiCrN |
| Flute Type | Spiral |
| For Material Hardness | Less Than 240 To Greater Than 240HB, Less Than 28-65RC |
| Grade | Grade C2 |
| Helix Angle | Variable |
| List Number | 284 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Cast Iron, Stainless Steel, Steel, Super Alloy |
| Material Grade - Machining | Grade C2 Micro Grain |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 1/8" |
| Neck Dia. | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Coolant Holes | 0 |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3" |
| Primary Material Application | Nickel, Stainless Steel, Titanium |
| Primary Material Application Iso Code | M, S |
| Secondary Material Application | Alloy Steel |
| Secondary Material Application Iso Code | K, M, P |
| Shank Dia. | 1/8" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| Spiral Direction | Right Hand |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | List Number | Number Of Flutes | Grade | Overall Length | Milling Dia. | Shank Dia. | Finish | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 267-100115 | 267 | 3 | Grade C2 | 4" | 1" | 1" | Aluminum Titanium Nitride | - | €504.08 | |
| 267-500103 | 267 | 3 | Grade C2 | 3" | 1/2" | 1/2" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €132.17 | |
| 267-250753 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €56.10 | |
| 267-187628 | 267 | 3 | Grade C2 | 2" | 3/16" | 3/16" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €42.41 | |
| 267-750115 | 267 | 3 | Grade C2 | 4" | 3/4" | 3/4" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €326.93 | |
| 267-375878 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 3/8" | 3/8" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €82.33 | |
| 267-312815 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 5/16" | 5/16" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €70.70 |
Explore Products
- CLE-LINE C23112 Jobber Length Drill Bit, 3-1/16 Inch Flute Length, 4-3/8 Inch Overall Length
- EATON ECC03C2TBA Mechanically Held Lighting Contactor, 30A, NEMA 3R, 24V/60 Hz, 12P
- MILWAUKEE 48-00-8782 Reciprocating Saw Blade 1 Inch Width
- SPEC C06000670750M Compression Spring, 66 lbs/In Stiffness Rate, 21 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- ZOELLER 005204 Housing, Motor and Stator
- WORLDWIDE ELECTRIC SSPE2-18-56C Motor, 2 HP, 1800 RPM, 208-230/460V, 56C Frame, C-Face with Feet, Stainless Steel
- SPEARS VALVES 172B-020 Wye Pattern Valve, FPT, EPDM, 2 Size, PVC
- OSG 1405000908 Thread Forming Tap, #2-56 Thread Size, 7/16 Inch Thread Lg, TiCN, H3 / 2B, Bottoming
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdriver Bits
- Beverage Dispensers
- Encapsulated Chemical Suits
- Cable Controlled Gas Shut-Off Valves
- Parting and Grooving Tools
- TEMPCO Surface Mount Thermostats
- MUELLER INDUSTRIES 72DHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottle, Wide Mouth, PP
- KLEIN TOOLS Modular Data Plug
- MARTIN SPROCKET Machined Drum Pulleys, MXT25 Bushed
- HONEYWELL Replacement Filters
- VESTIL DRUM Series Mobile Drum Dollies
- SQUARE D FIL Series Molded Case Circuit Breakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 284-000400 Corner Radius End Mill, 4 Flutes, 1/8 Inch Milling Dia, Straight
€50.38 /unit

