FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Corner Radius End Mill |
| Corner Radius | 0.015" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 0.812" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner Radius |
| End Type | Single End |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Grade | High Performance |
| Helix Angle | 42° |
| Length Of Cut | 13/16" |
| List Number | HPNF |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | HIGH PERFORMANCE |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 9/32" |
| Neck Dia. | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 3 |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Primary Material Application | Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium |
| Primary Material Application Iso Code | N |
| Shank Dia. | 5/16" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Number Of Flutes | Overall Length | Grade | List Number | Helix Angle | Milling Dia. | Shank Dia. | Corner Radius | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 282-911750 | 2 | 4" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €393.59 | |
| 282-912625 | 2 | 5" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €517.86 | |
| 282-913250 | 2 | 6" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €643.69 | |
| 282-914125 | 2 | 7" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €927.64 | |
| 282-501255 | 2 | 3" | High Performance | HPNF | 42° | 1/2" | 1/2" | 3/25" | €99.68 | |
| 282-501250 | 2 | 3" | High Performance | HPNF | 42° | 1/2" | 1/2" | 0.015" | €107.45 | |
| 282-501252 | 2 | 3" | High Performance | HPNF | 42° | 1/2" | 1/2" | 0.03" | €99.68 |
Explore Products
- RIDGID 57043 Drain Cleaner, 1/4 Inch Cable Dia.
- T&S B-0221-CR-K-V22 Double Pantry Faucet, 8 Inch Deck Mount, 12 Inch Swing Nozzle, Ceramas
- SMC VALVES VFS4400-3FZ Solenoid Valve, 4/5 Port Size
- BOSTON GEAR H16450
- HASSAY SAVAGE CO. 68008 Rotary Square Punch 1/8 Cut L 3/16
- CARLON WCE4 Whip, 3/4 Inch Size
- GEARWRENCH 84630 1/2 Inch Drive Hex Bit Impact Metric Socket 13 mm
- EATON HT8GDRF1Q1V3 Illuminated Pushbutton, 30.5 mm, Red Actuator, 2No-2Nc, Red Lens, 24 Vac/Vdc Light Unit
Explore More
- KEYSHAFT
- Rotary Hammer Accessories
- Air Compressor Motors
- Polyurethane Tubing
- Mobile Storage Cabinets
- Oil Change Systems
- PLAST-O-MATIC EBVC Series Heavy Duty ON/OFF Actuator Ball Valves
- VIEGA PROPRESS XL-C Coupling With Stop, Press x Press
- MUELLER INDUSTRIES 581CS-N Y Strainers
- ANVIL AS200KO Series Channels With Knock Out
- ANVIL AS668 Series 6-Hole Three Angle Connectors
- TANIS BRUSHES Metal Back Strip Brush
- FEBCO Master Series LF850 Double Check Valve Backflow Prevention Assemblies
- APOLLO VALVES 169T Series PTFE Seat NPT Swing Checks
- VIKAN Handheld Cleaning Pad Holders
- STARRETT Stainless Steel Band Knives
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 283-281812 Corner Radius End Mill, 3 Flutes, 9/32 Inch Milling Dia, 13/16 Inch Length Of Cut
€58.91 /unit


