GRAINGER 24F2.5X6-6 Flat Bar Stock, 6 x 6 Inch Nominal Size, 2.5 Inch Thick, Cold Finished
Item: CP7FVJModel: 24F2.5X6-6Cross Ref: 782NG9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 6"
Length Tolerance +0.125"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T351
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 2 1/2"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Width 6"
Width Tolerance -0.044" to +0.044"
Yield Strength 47000 psi