GRAINGER 24F.75X3.5 -36 Flat Bar Stock, 3 1/2 Inch x 36 Inch Nominal Size, 0.75 Inch Thick
Item: CP7FKNModel: 24F.75X3.5 -36Cross Ref: 782MX3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 3 1/2"
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T351
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 3 1/2"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 47000 psi