Item: CP7FCXModel: 24F.375X1 -24Cross Ref: 782MJ8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1"
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T4
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.008" to +0.008"
Width 1"
Width Tolerance -0.012" to +0.012"
Yield Strength 47000 psi