FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ball End Mill |
| Chip-breaker | No |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 3/4" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Ball Nose |
| End Type | Single End |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 223 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 17/64" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, P |
| Shank Dia. | 5/16" |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | List Number | Milling Dia. | Number Of Flutes | Shank Dia. | Finish | Overall Length | Length Of Cut | Cutting Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
227-001090 | 227 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 6" | - | 3" | €605.12 | |
![]() |
227-001094 | 227 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 6" | 3" | - | €750.87 | |
![]() |
227-001092 | 227 | 1" | 2 | 1" | Titanium Carbonitride | 6" | - | 3" | €654.86 | |
![]() |
227-001091 | 227 | 1" | 2 | 1" | Tin | 6" | - | 3" | €615.90 | |
![]() |
221-001160 | 221 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 4" | - | 1 1/2" | €333.08 | |
![]() |
221-001163 | 221 | 1" | 2 | 1" | - | 4" | - | 1 1/2" | €356.52 | |
![]() |
221-001164 | 221 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 4" | - | 1 1/2" | €392.23 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR M55060.060.0016 Metric Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Flat, 16mm Lg., 3.72mm Head Ht., Gr. A4
- APOLLO VALVES A130600 Valve Spring, Inner Diameter 0.0891 Inch, Stainless Steel
- AIGNEP 57901-8-1/8 Flow Control, Out, Screw, Metal Release Collet, 8mm Tube x 1/8 Inch Swift-Fit
- APPROVED VENDOR 1MZY8 Extension Spring Utility Steel 1 1/2 Overall Length
- CH HANSON 12008 Fountain Brush, With Protective Cap
- KUNKLE 911BDEM06ANE Safety Relief Valve, Male X Female NPT, D Orifice, 1 Inch Inlet Size
- BALDOR / DODGE 47Q20LR18WP TIGEAR-2 Reducer With White Paint
Explore More
- KEYSHAFT
- Dial Indicators
- Wood Drilling Bit Extensions
- Air Vents
- Steam and Hot Water Solenoid Valves
- Cork Roll Stock
- ANSELL 11-801 Hyflex Black Gray Nitrile Coated Gloves
- NORTH BY HONEYWELL PVC Foam Dipped Gloves
- VIEGA PROPRESS Coupling no stop, Press x Press
- ANVIL AS200STS Series Welded Channels
- SAFETY SPEED Extensions
- APEX-TOOLS Torx(R)Align Power Insert Bits
- BUSSMANN WGA Series Fuse Links
- EATON Universal Direct Handle Mechanisms
- TEADIT 2001 Graphite Yarn Compression Packing Seals, Graphite Filled
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 223-001061 Ball End Mill, 4 Flutes, 17/64 Inch Milling Dia, 3/4 Inch Length Of Cut
€38.05 /unit







