GRAINGER 22188R125-TRD5 Stair Tread Carbon Steel Checker Plate 1.25 Inch Height | AJ2FUL 49N558
GRAINGER 22188R125-TRD5 Stair Tread Carbon Steel Checker Plate 1.25 Inch Height
Item: AJ2FULModel: 22188R125-TRD5Cross Ref: 49N558
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Grating Stair Tread
Bar Spacing 1.188"
Bar Thickness (in.) 0.188"
Bearing Bar Height 1 1/4"
Bearing Bar Spacing 1 3/16"
Bearing Bar Thickness 3/16"
End Plate Height 2 1/2"
For Use Outdoors Yes
Height 1 1/4"
Load Capacity 400 lbs.
Material Carbon Steel
Material Grade A1011
Mounting Hole Spacing 7"
Nosing Surface Diamond Plate
Number Of Bearing Bars 10
Shape Bar Stair Tread
Surface Serrated
Top Surface Serrated
Tread Depth 12.125"
Tread Depth 12 1/8"
Tread Finish Galvanized
Tread Width 36"
Width 36"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 14.08
Ship height (cm)6.35
Ship length (cm)91.44
Ship width (cm)30.8
Product Details:
    • Nosing : Checker Plate
    • Number of Bearing Bars : 10
    • End Plates : 2.5"