GRAINGER 22188R100-TRD4 Stair Tread Carbon Steel Checker Plate 1 Inch Height | AJ2FUE 49N552
GRAINGER 22188R100-TRD4 Stair Tread Carbon Steel Checker Plate 1 Inch Height
Item: AJ2FUEModel: 22188R100-TRD4Cross Ref: 49N552
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bar Grating Stair Tread
Bar Spacing 1.188"
Bar Thickness (in.) 0.188"
Bearing Bar Height 1"
Bearing Bar Spacing 1 3/16"
Bearing Bar Thickness 3/16"
End Plate Height 2 1/2"
For Use Outdoors Yes
Height 1"
Load Capacity 400 lbs.
Material Carbon Steel
Material Grade A1011
Mounting Hole Spacing 7"
Nosing Surface Diamond Plate
Number Of Bearing Bars 8
Shape Bar Stair Tread
Surface Serrated
Top Surface Serrated
Tread Depth 9.75"
Tread Depth 9 3/4"
Tread Finish Galvanized
Tread Width 30"
Width 30"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 8.16
Ship height (cm)6.35
Ship length (cm)76.2
Ship width (cm)24.77
Product Details:
    • Nosing : Checker Plate
    • Number of Bearing Bars : 8
    • End Plates : 2.5"