FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ball End Mill |
| Chip-breaker | No |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 1" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Ball Nose |
| End Type | Single End |
| Finish | Tin |
| Finish - Machining | Tin |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 221 |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 13/32" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.7" |
| Primary Material Application | Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N, P |
| Shank Dia. | 7/16" |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | List Number | Milling Dia. | Number Of Flutes | Shank Dia. | Finish | Overall Length | Length Of Cut | Cutting Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
227-001090 | 227 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 6" | - | 3" | €648.34 | |
![]() |
227-001094 | 227 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 6" | 3" | - | €750.87 | |
![]() |
227-001092 | 227 | 1" | 2 | 1" | Titanium Carbonitride | 6" | - | 3" | €701.62 | |
![]() |
227-001091 | 227 | 1" | 2 | 1" | Tin | 6" | - | 3" | €659.89 | |
![]() |
221-001160 | 221 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 4" | - | 1 1/2" | €356.87 | |
![]() |
221-001163 | 221 | 1" | 2 | 1" | - | 4" | - | 1 1/2" | €381.98 | |
![]() |
221-001164 | 221 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 4" | - | 1 1/2" | €420.25 |
Explore Products
- BUSSMANN A400306 Barrier Terminal Block
- SMC VALVES ZPT3-B5 Vacuum Pad Adaptor Female M5
- OSG 52302003 Exchangeable Milling Head
- ENPAC 5750-YE Drum Spill Containment Pallet, 1 Drum
- GRAINGER BR35XR21-200 Barricade Tape Danger 500 Feet 5 mil
- WORLDWIDE ELECTRIC KAN37-25/1-H-143/5TC Speed Reducer, Helical-Bevel Gear, Box Size 37, 25:1 Ratio, 143/5TC Frame
- TROEMNER 8406 Calibration Weight 20kg Satin
- BUSSMANN PCC-2-1/2-R Fuse, Subminiature, Fast Acting, 2.5 Amp, 250 V, Radial, 8.89 x 4.67 x 8.76 mm Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Sockets
- Flare Nut Wrench Sets
- Wall Switches
- Hole Cutters
- Loose Absorbents
- ANSELL 97-002 Activarmr Cut Resistant Gloves
- TEMPCO Mica Insulated Strip Heaters with Mounting Slots
- TEMPCO SMPR Series Reflectors
- ANVIL AS1911 Series Pipe Rollers
- EDWARDS SIGNALING 89 Series Surface Mount Strobes
- CH HANSON Steel Letter Stamp Sets, Dot Design
- NIBCO Drop Tees, Wrot and Cast Copper
- BROWNING Q-D Sheaves For 5V Belts, 5 Grooves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 221-001097 Ball End Mill, 2 Flutes, 13/32 Inch Milling Dia, 2.7 Inch Overall Length
€92.46 /unit







