FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Square End Mill |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 3" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Square |
| End Type | Single End |
| Finish | Titanium Carbonitride |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 218 |
| Material | Carbide |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 0.438" |
| Milling Diameter | 7/16" |
| Neck Diameter | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 6" |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, P |
| Shank Diameter | 7/16" |
| Shank Type | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | List Number | Number Of Flutes | Overall Length | Finish | Grade | Milling Dia. | Shank Dia. | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
216-001099C | 216 | 2 | 7" | Titanium Carbonitride | - | 1" | 1" | 30° | €730.08 | |
![]() |
206-001203C | 206 | 4 | 3" | Titanium Carbonitride | - | 1/2" | 1/2" | 30° | €85.57 | |
![]() |
215-001054C | 215 | 4 | 4" | Titanium Carbonitride | - | 1/2" | 1/2" | 30° | €120.84 | |
![]() |
218-001037C | 218 | 4 | 4" | Titanium Carbonitride | - | 3/8" | 3/8" | 30° | €95.11 | |
![]() |
204-001263 | 204 | 2 | 4" | ALTiN | Grade C2 | 1" | 1" | 30° | €365.38 | |
![]() |
204-001260 | 204 | 2 | 4" | Bright, Uncoated | Grade C2 | 1" | 1" | 30° | €306.56 | |
![]() |
216-001096 | 216 | 2 | 6" | ALTiN | Grade C2 | 1" | 1" | 30° | €641.69 |
Explore Products
- ZING 6043 GHS SDS Center Double Station Bilingual
- FABENCO A71-16PC Self Closing Industrial Safety Gate, 17-18.5 Inch Fit Clear Opening, A36 Carbon Steel
- CASH VALVE A36ZBCSZVZTH04-E7 Cryogenic Valve, 3/8 Inch Size, 300-600 PSI, Teflon Seat
- GATES 723502835 Hose Attachable Coupling, 2.709 Inch Length, 1.86 Inch Cutoff Size
- RENEWABLE LUBRICANTS 87274 Gear Oil, Semi-Synthetic, 5 Gal. Pail, H2 No Food Contact, ISO 460
- STEARNS BRAKES 910270500 Kit
- OSBORN 0003056326
- VOLKEL 81450-2 Hand Tap Second, ISO 529/DHSS-G, Mf 22 x 1.5 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Keyway Broach Shims
- Electro Mechanical Actuators
- Bench Triple Output DC Power Supplies
- Round Blanks
- Insulator Washers
- TOUGH GUY Flexible Bed Spiked Shoes
- NEWSTRIPE Mid-Size Commercial Compactor
- LOUISVILLE FS1500 Series Fiberglass Step Ladders
- KRYTOX GPL 106 Series General Purpose Oil
- JACKSON SAFETY Due North All-Purpose Industrieal Ice Traction Aids-Replaceable Spikes
- NORTON ABRASIVES Combination Grit
- DIXON Polished Weld True Wyes
- HAMILTON Track Wheel Plate Casters
- MUELLER INDUSTRIES 861SS-BC Y Strainers
- SENSOREX Maintenance Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 218-001052 Square End Mill, Center Cutting, 4 Flutes, 7/16 Inch Milling Dia, 3 Inch Length Of Cut
€171.79 /unit






