GRAINGER 21631_72_0 Stainless Steel Flat Bar, 316, 0.75 Inch Thick, 2 1/2 Inch X 6 Ft Size, Hot Rolled, Mill
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€642.57 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 149 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | No |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 6 ft. |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 316 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 6 ft. |
| Overall Width | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 80 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 79800 psi |
| Thickness | 3/4" |
| Thickness Tolerance | -0.02" to +0.02" |
| Width | 2 1/2" |
| Width Tolerance | -0.031" to +0.062" |
| Yield Strength | 34800 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.39 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- MASTER LOCK A1167KAMKBLK Anodized Aluminium Safety Padlock With Master Key, 3 Inch Tall Shackle, Keyed Alike, 6 Pin Locking, Black
- GROVE GEAR EL8210536.16 EL-HM821-100-H_-140-16 Worm Reducer, 100:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1 Inch O.D, Aluminum
- LOVEJOY 69790498105 Keyless Locking Rigid Coupling, 2.9375 In Bore, 4.528 In OD, Steel
- BOSTON GEAR HF73240B5HP20 Right Angle Hollow Shaft Worm Gear Speed Reducer
- INTEGRA PMKG-312-P10 Pole Mounting Kit, 3 Inch Pole Dia., Galvanized Steel Components And Zinc-Plated Steel
- VERMONT GAGE 141164760 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.6476 Inch Size
- VULCAN HART 00-419544-00002 Air Diverter
Explore More
- KEYSHAFT
- Hose Crimpers
- Straight Line Action Clamps
- Pipe Inspection Equipment Accessories
- Manual Diaphragm Valves
- Resistant LED Light Fixtures
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Coarse
- IRONCLAD Super Duty Abrasion Impact Gloves
- PROTO Flex Impact Socket, 1/2 Inch Drive Size, Imperial, Standard
- ANVIL AS1000 Series EMT Conduit Clamps, Electro Galvanized
- ANVIL AS6024 Series Hex Head Cap Screws, Electro-Galvanized
- HI-TECH DURAVENT Clear Polyethylene Industrial Ducting Hose
- COOPER B-LINE Swing Handles
- APOLLO VALVES 36HLF Series High Capacity Pressure Reducing Valves
- 80/20 45 Series 4545-LITE Four Open T-Slotted Profile Extrusions
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS Fiber Optic, Snap Fit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 21631_72_0 Stainless Steel Flat Bar, 316, 0.75 Inch Thick, 2 1/2 Inch X 6 Ft Size, Hot Rolled, Mill
€676.39 /unit




