GRAINGER 21517_84_0 90 Degree Angle Stock 304, 7 Ft Overall Length, 6 Inch Outside Leg Length
Get it by Friday, May 22
5.00% off
€1,977.70 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | 90 Degree Angle Stock |
| Angle | 90° |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Finish | Mill |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Leg Length | 5 1/2" |
| Leg Thickness | 1/2" |
| Length | 7 ft. |
| Length Tolerance | 0" to 0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Leg Length | 6" |
| Overall Height | 6" |
| Overall Length | 7 ft. |
| Rockwell Hardness | 70 |
| Shape | Angle Equal Legs |
| Standards | Ams Qq-S-763 |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 61.74 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Outside Leg Length | Inside Leg Length | Leg Thickness | Overall Height | Yield Strength | Mechanical Finish | Length Tolerance | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9722_12_0 | 1 1/4" | 1.063" | 0.188" | 1 1/4" | 31200 psi | Mill | - | 73200 psi | €26.56 | |
| 33_12_0 | 4" | 3 1/2" | 1/2" | 4" | 31200 psi | Mill | 0" to 0.125" | 73200 psi | €164.75 | |
| 21517_12_0 | 6" | 5 1/2" | 1/2" | 6" | 31200 psi | Mill | 0" to 0.125" | 73200 psi | €331.14 | |
| 14416_12_0 | 5" | 4 5/8" | 3/8" | 5" | 31200 psi | - | 0" to 0.125" | 73200 psi | €216.36 | |
| 14620_12_0 | 6" | 5 5/8" | 3/8" | 6" | 31200 psi | Mill | - | 73200 psi | €272.21 | |
| 9722_24_0 | 1 1/4" | 1.063" | 0.188" | 1 1/4" | 31200 psi | Mill | 0" to 0.125" | 73200 psi | €52.28 | |
| 26356_24_0 | 3" | 2 1/2" | 1/2" | 3" | 31200 psi | Mill | 0" to 0.125" | 73200 psi | €213.55 |
Explore Products
- GRAINGER MR199APJEW630RHDSCC Electrified Mortise Lock Storeroom 3 hr.
- VERMONT GAGE 141291360 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.9136 Inch Size
- GOULD & GOODRICH INC. B52-42W Garrison Belt Black Weave 42 In
- VERMONT GAGE 912117840 Pin Gage, Class ZZ, Go, BG, 17.84 mm Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS AD63-1272GY-5 Wire Shelving, 5 Shelf Add-On, 12 x 72 x 63 Inch Size, Gray Epoxy
- MILWAUKEE VALVE 8805 - 500 Silent Check Valve, Wafer Style, Dual Disc, Cast Iron, 5 Inch Valve Size
- MARTIN SPROCKET CMD12026H35 Drum Pulley, Mine Duty, 3.5 Inch Max Bore, 26 Inch Face Width, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Solenoid Valve Coils
- Key Blanks
- Pilot and Ignition Components
- Stopwatches
- Battery and Cable Connectors
- AKRO-MILS 30270 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Cut-Resistant Sleeve, Kevlar, Knit Cuff, Black
- KEO Countersinks, 6-Flute, Carbide
- ANVIL AF735 Series Multi-Size Lateral Brace Attachments, Electro Galvanized
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Screwcap
- BELL & GOSSETT Thermostatic Element
- DURHAM MANUFACTURING Heavy-Duty Enclosed Shelvings
- TB WOODS G-Flex Hardware Packets
- EDGE Knit General Purpose Gloves
- INSIZE Discs
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 21517_84_0 90 Degree Angle Stock 304, 7 Ft Overall Length, 6 Inch Outside Leg Length
€2,081.79 /unit
