GRAINGER 2074_48_0 Stainless Steel Rod 416, 3 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€630.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 365 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Grade | Grade 416 |
| Heat Treatable | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 416 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 3" |
| Overall Length | 4 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell 82 |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm A582 |
| Tensile Strength | 75000 psi |
| Yield Strength | 40030 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 43.81 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Yield Strength | Tensile Strength | Grade | Heat Treatable | Fabrication | Rockwell Hardness | Brinell Hardness | Outside Dia. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 20603_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,117.71 | |
| 20603_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €986.22 | |
| 20603_36_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,319.93 | |
| 20603_48_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €1,700.56 | |
| 20603_72_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/2" | €2,451.46 | |
| 20601_12_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €952.01 | |
| 20601_24_0 | 205000 psi | 220000 psi | Grade 18-8 | Yes | Cold Finished | Rockwell 111 | Brinell 421 | 1 1/4" | €1,107.09 |
Explore Products
- GROVE GEAR EL8320075.00 EL-BM832-20-L-180 Worm Reducer, 20:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.625 Inch O.D, Aluminum
- TB WOODS 8MPC29S12 QT Power Chain II Belt Sprocket, Cast Iron, 12mm Belt Width, 2.907 inch Pitch Dia.
- ALVORD POLK NAS897-A-0.2980-S Chucking Reamer, 0.2980 Inch Dia., Straight Flute, HSS
- TAPCO 203-00350 Sign Mounting Brackets Aluminium Black
- VESTIL V-PAD-I-34 Vinyl Column Protective Pad I-Beam, 3 ft x 4 Inch, Black
- SPEARS VALVES 8170V-015 Tank Adapter, Socket x Socket, FKM Gasket, 1-1/2 Size, PVC
- FOL-DA-TANK HMTF- 540 Decontamination Pool Frame, 540 Gallon, Aluminium
- APPROVED VENDOR U22538.050.0200 Fully Threaded Stud, 1/2 In - 13 Thread Size, SS, 2 In Lg., Gr. 316
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Conduit Benders and Handles
- Wireway Fitting Accessories
- Positive Displacement Blowers
- Thermocouple Wire
- Carbon Steel Ball Stock
- ANSELL 56-903 Alphatec Pvc Coat Aprons
- ANSELL 11-948 Hyflex Highly Durable Industrial Gloves
- CONDOR General Purpose Gloves, Black, Rough Latex
- BOLLE SAFETY Solis Safety Glasses
- TYGON 2375 Chemical Resistant PVC Tubings
- AKRO-MILS 30286 Akrobins Super Size Bins
- APOLLO VALVES 910F Series Swing Check Valves
- EATON 202702 Series Straight Adapters
- BOSTON GEAR FC Series Shaft Couplings
- MASTER Coreless Keyed Long Shackle Padlocks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 2074_48_0 Stainless Steel Rod 416, 3 Inch Outside Dia, 4 Ft Overall Length
€663.57 /unit

