FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Grade | Grade 17-4 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 17-4 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 3 1/2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 36 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5643, Astm A564, Astm F899 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 190000 psi |
| Thickness | 3/4" |
| Thickness Tolerance | -0.02" to +0.02" |
| Width | 3 1/2" |
| Width Tolerance | -0.031" to +0.062" |
| Yield Strength | 170000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- JOMAR VALVE 180-104MG-A-I TB-150MG RecircSetter Lead Free Brass Thermostatic Balancing Valve, 3/4 Inch Size
- FLINT & WALLING PB8505A301 Booster Pump, 3 hp, 1 Phase, 230VAC, 60 PSI Shut Off, 2 Inch Intake and Disch
- STEARNS BRAKES 108715100021 Brake-Vbhtrstnl P440V 60
- JET TOOLS JT9-550640 JCT-3640 Chipping Hammer Round Shank, 2 Inch Size, Open handle
- APOLLO VALVES 513JHBKMAA0090 Safety Relief Valve with Brass Trim, Packed Lever, Metal Seat, Default Setting, 90 Psig, 2 x 3 Inch Size, MNPT x FNPT
- ARO 116038 Washer, Washer, 66605J-322/66605J-344/66605J-388/PD05P-ASS-STT, 2CAP5/5U668
- GRAINGER 40S1.125-36 Alloy Steel Square Bar, 1.13 Inch Thick
- CLEVELAND C80210 Ball End Mill, 2 Flutes, 7/32 Inch Milling Dia, 9/16 Inch Length Of Cut
Explore More
- KEYSHAFT
- Packaging Tape Machines
- Flange
- Jet Pump Motors
- Hydraulic PTO Pumps
- Solder Elements
- ANSELL 37-676 Alphatec Solvex Comfortable Chemical Resistant Gloves
- TASCO TRI-GRIP Reusable Earplugs
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 208V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- REESE Trailer Jacks
- ANVIL AS150H Series Channels With Holes
- ACCUFORM SIGNS Safety Poster, 24 In. H, 18 In. W
- PASS AND SEYMOUR Flexcor Series Bus Drop, Closed Mesh, Locking Bale Support Grips
- VERMONT GAGE Chr Y Go Reversible Assemblies, Red
- ALL GEAR Safetylite II Arborist Climbing Lines
- VELP SCIENTIFIC Lab Shakers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 20586_36_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 0.75 Inch Thick, 3 1/2 Inch X 36 Inch Size, Hot Rolled
€563.86 /unit



