FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Grade | Grade 17-4 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 17-4 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 36 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5643, Astm A564, Astm F899 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 190000 psi |
| Thickness | 5/8" |
| Thickness Tolerance | -0.02" to +0.02" |
| Width | 2 1/2" |
| Width Tolerance | -0.031" to +0.062" |
| Yield Strength | 170000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.43 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- MORSE CUTTING TOOLS 15502 Bright Drill Blank, 7/64 Inch Dia.
- HUB CITY 0220-85158 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
- MERIT BRASS 4008-KIT Nipple, 1/2 Inch Sch 40 304/304L Ss Close To 6 Inch , 6 Pack
- TB WOODS G5FMMRB Gear Coupling Hub, 5F Mmx2-1/4 Size
- SIEMENS B150HH Miniature Circuit Breaker, BL Series, 1 Pole, 50A, 240VAC
- NIBCO NMFS128A86 TS-1805-66--V1 Manual Balancing Valve, 1/2 FPT x 3/4, Sweat Body
- ASHCROFT 501008SL02B160# Pressure Gauge, Corrosion-Resistant Case, 0 To 160 PSI, 2 Inch Dial, 1/4 Inch Npt Male
- SIEMENS 3RA23248XB301AP6 Iec Magnetic Contactor, 220/240 VAC Coil Volts, 12 A, 2No/2Nc
Explore More
- KEYSHAFT
- Oil/Water Separators
- Dock Plates and Boards
- Fiber Optic Cable
- ORP Meters
- Pump and Cylinder Sets
- AKRO-MILS 33166 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- WHIZARD SKC Cut Resistant Sleeves
- BALLYMORE Lock N Stock Ladders
- TEMPCO Gemini Linear Heater Assemblies
- APPLETON ELECTRIC 1 Inch LED Light Fixture
- PETERSEN PRODUCTS 130-30 Series Pipe Plug
- REMCO One-Piece Shovels With 10 Inch Blade
- DUFF-NORTON 9000 Series Rotary Unions
- NIBCO S-580-70-66 Series Two-Piece Bronze Ball Valves, Stainless Steel Trim, Solder Ends
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 20577_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 0.625 Inch Thick, 2 1/2 Inch X 24 Inch Size, Hot Rolled
€211.53 /unit



