Item: CP8PXGModel: 18S1.125-36Cross Ref: 782VP7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 1 1/8"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 1 1/8"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi