GRAINGER 18S.375-12 Carbon Steel Square Bar, 0.38 Inch Thick, 3/8 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CR3CJYModel: 18S.375-12Cross Ref: 782UC4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness 70
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Square Bar
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.38"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 3/8"
Width Tolerance -0.003"
Yield Strength 54000 psi