GRAINGER 18R3.375-12 Carbon Steel Rod, 3 3/8 Inch Outside Dia, 12 Inch Overall Length
Item: CP8UFZModel: 18R3.375-12Cross Ref: 61PZ27
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rod
Brinell Hardness Brinell 70
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Material Grade Grade 1018
Mechanical Finish Mill
Outside Dia. 3 3/8"
Outside Dia. Tolerance -0.004" to 0"
Outside Diameter Tolerance 0" to 0.004"
Overall Length 12"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rod
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 90000 psi
Tolerance Rating Standard
Yield Strength 54000 psi