GRAINGER 18F1X3.5-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 1 Inch Thick-0.004 In, 3 1/2 Inch X 12 Inch Size
Item: CP8PUTModel: 18F1X3.5-12Cross Ref: 782VK7
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 3 1/2"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.004"
Tolerance Rating Undersized
Width 3 1/2"
Width Tolerance -0.006"
Yield Strength 54000 psi