GRAINGER 18F.875X5-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.88 Inch Thick-0.004 In, 5 Inch X 12 Inch Size
Item: CP8PRLModel: 18F.875X5-12Cross Ref: 782VF4
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 5"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 5"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi