GRAINGER 18F.75X5-24 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.75 Inch Thick, 5 Inch X 24 Inch Nominal Size
Item: CP8PNZModel: 18F.75X5-24Cross Ref: 782V79
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 5"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Standards Astm A108, Astm A29
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 5"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi