GRAINGER 18F.5X.875-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.5 Inch Thick, 7/8 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CP8PGUModel: 18F.5X.875-12Cross Ref: 782UM2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 7/8"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 7/8"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi