Item: CP8PARModel: 18F.375X5.5-36Cross Ref: 782UK1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 5 1/2"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.38"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 5 1/2"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi