Item: CP8NZMModel: 18F.375X2.25-36Cross Ref: 782UG8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 2 1/4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.38"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 2 1/4"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi