GRAINGER 18F.375X1-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.38 Inch Thick, 1 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CP8NZAModel: 18F.375X1-12Cross Ref: 782UE1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness 70
Fabrication Cold Finished
Finish Mill
Grade Grade 1018
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Material Carbon Steel
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.38"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 1"
Width Tolerance -0.004"
Yield Strength 54000 psi