FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 70 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 1018 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Length | 6 ft. |
| Length Tolerance | -6" to +6" |
| Machinability | 78% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1018 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 6 ft. |
| Overall Width | 1 1/4" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A108, Astm A29 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 80000 psi |
| Thickness | 0.31" |
| Thickness Tolerance | -0.003" |
| Tolerance Rating | Undersized |
| Width | 1 1/4" |
| Width Tolerance | -0.004" |
| Yield Strength | 54000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.05 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fabrication | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LC1161124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €39.02 | |
![]() |
LC116124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €20.83 | |
![]() |
LC11634 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €70.42 | |
![]() |
LC116344 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €25.19 | |
![]() |
11646_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €50.60 | |
![]() |
11644_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €38.57 | |
![]() |
11642_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €26.82 |
Explore Products
- ZSI-FOSTER 40-4B ZSI 40-4B
- DAYTON PP01181002G Washer For Spring, For 4YED4
- APOLLO VALVES 88A24515 Carbon Steel Class 150 Full Port Ball Valve with 316 SS Ball and Stem, Steel Wheel Handle 1 Inch Size, 2 x Flange
- SLOAN 3911207 ROYAL 142-3.5-14-3/4-LDIM Water Closet Flushometer, Manual, 3.5 gpf, RB Finish, Rear Spud, Single Flush
- SUPCO LCR10X440R
- WESTWARD 2UFU5 Mechanics Length Drill Bit, 1/16 Inch Size, 135 Deg. Split Point, Black & Gold HSS
- APPLETON ELECTRIC MLAL102J5GMTUP High Pressure Sodium Light Fixture, 100W
- PASS AND SEYMOUR CG5045188 Cord Grip, 1/2 Inch Size, 45 Degree, 0.12 to 0.18 Inch Outer Dia., Aluminium
Explore More
- KEYSHAFT
- Nut Setters and Bit Holders
- Temporary Power Distribution Box and Cart Accessories
- Automatic Flush Valve Retrofit Kits
- HVAC Brush Accessories
- Spring Latches
- BURNDY Copper Compression Lugs
- MEMPHIS GLOVE Luminator Leather Drivers High Visibility Work Gloves
- SUGATSUNE Recessed Pull Handles
- ANVIL AS661 Series Strut Brackets, Slot Down
- ROCKWOOD Push Bar
- REELCRAFT Air / Water Inlet Hoses
- DIXON Threaded Couplers
- SPEARS VALVES PVC Clear Schedule 40 Pipe And Fitting Male Adapters, Mipt x Socket
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Clock Chains
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 18F.312X1.25-72 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.31 Inch Thick, 1 1/4 Inch X 6 Feet Nominal Size
€65.71 /unit




