Item: CP8NQVModel: 18F.25X4.5-24Cross Ref: 782U23
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 4 1/2"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Tolerance Rating Undersized
Width 4 1/2"
Width Tolerance -0.008"
Yield Strength 54000 psi