GRAINGER 18F.188X3-12 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.19 Inch Thick, 3 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CP8NLQModel: 18F.188X3-12Cross Ref: 782TU0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 3"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.19"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 3"
Width Tolerance -0.005"
Yield Strength 54000 psi