Item: CP8TRNModel: 18F.188X.625-36Cross Ref: 782TN1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Machinability 78%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 5/8"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 80000 psi
Thickness 0.19"
Thickness Tolerance -0.003"
Tolerance Rating Undersized
Width 5/8"
Width Tolerance -0.003"
Yield Strength 54000 psi